DELO. 3.03.2021. Članek – Vsak trenutek je lahko nov začetek

Objavljeno v: Blog, Časopisne objave 0

Vsak trenutek je lahko nov začetek

Šola zdravja. Če si pomagamo sami, lahko marsikaj izboljšamo, živimo zdravo, bolj polno in zadovoljno, pravi dr. Nikolaj Grišin

»Vsak trenutek je lahko nov začetek. Če si naredil korak v pravo smer, greš tja. Če nisi naredil nič, je to smernica navzdol. Moj namen je, da bi vas poslal v pravo smer, to je smer aktivnega sodelovanja s svojim telesom. Večkrat poudarjam besedo samopomoč. Znani rek pravi, da si pomagaj sam, in bog ti bo pomagal. Marsikaj lahko tako izboljšamo,« je na spletnem predavanju poudaril ruski zdravnik in nevrolog dr. Nikolaj Grišin, idejni vodja in ustanovitelj društva Šola zdravja, ki je sestavil vaje 1000 gibov.

Andreja Žibret Ifko

Zelo zadovoljen je, da bodo počasi skupine po vsej Sloveniji spet začele vaditi na prostem. Društvo je sicer poskrbelo, da je bilo tudi med karanteno in zaprtostjo mogoče po metodi tisoč gibov telovaditi prek programa lokalnih televizij na malih zaslonih ali pa prek spleta, vendar to ne more nadomestiti druženja, pletenja socialne mreže in izmenjave izkušenj med udeleženci.

Ohranjanje zdravja za dolgo samostojno življenje

Društvo Šola zdravja je prostovoljska organizacija. Ima statusa nevladne organizacije v javnem interesu na področju zdravja in rekreacije in humanitarne organizacije na področju zdravstvenega varstva: »Skrbimo za spodbujanje rednega gibanja in telesne vadbe, saj tudi s tem ohranimo zdravje za dolgo samostojno življenje. Povečujemo delež gibalno aktivnega prebivalstva. Vračamo voljo do življenja osamljenim in starejšim. Krepimo psihofizično kondicijo starejših, preprečujemo kronične bolezni. Prispevamo k zmanjšanemu tveganju za razvoj depresivnih in anksioznih motenj. Ministrstvo za zdravje nas podpira od leta 2015,« je bistvo šole povzel dr. Grišin. Začelo se je leta 2006 v Celju, nato se je razširilo v Piran, Izolo, Lucijo, Koper, Novigrad. Letos, po petnajstih letih, imajo že 230 skupin v 82 občinah, s trenutno 4577 člani. Sodelujejo z različnimi organizacijami. Zunanja telovadba je tudi motivacija za mimoidoče. Razmišljajo, da se jim bodo pridružili, ko se bodo upokojili, vendar nikoli ni prezgodaj, meni dr. Grišin: »Naše življenje je kot svetel mehurček, ki lahko osrečuje mimoidočega. Vztrajnost in optimizem pomenita zdravje.« »Oranževci smo oblečeni v oranžno, barvo sonca, ki smo ga vzeli na svoja ramena in ga ponosno nosimo, povsod nas vidijo in izžarevamo sončne žarke. Z redno vadbo krepimo telo in duha, širimo krog znancev, pridobivamo nove prijatelje, prek društva se vključujemo v lokalne dogodke.«

• Covid-19 nam je morda dal priložnost, da razmislimo, kako živimo.

• Vztrajnost in optimizem pomenita zdravje.

• Če korakamo v pravo smer, vsak udarec ni tako usoden.

Zavrtimo svoj energijski dežnik v pravo smer

Veliko ljudi se pritožuje nad nespečnostjo. »Dve uri spijo in so spet aktivni, s tem povzročajo motnje v telesnem ritmu. Ne glejmo televizije do enih ali dveh zjutraj, ko bi morali že štiri ure spati. Naš ritem telesne vadbe je takšen, da se zjutraj zbudimo, z namenom, da telo izpolni svojo nalogo, v soglasju z naravnimi zakonitostmi. Zjutraj vstaneš, zvečer greš počivat. Dobro je, če imamo motivacijo, da živimo po določenih navodilih in upoštevamo smernice. Pojdi zjutraj od 7.30 do 8. ure in migaj. Tako aktiviramo naše energijske centre in zavrtimo svoj energijski dežnik v pravo smer. Jutranja ura je namenjena čiščenju debelega črevesa, želodca ter delovanju slinavke in vranice. Gre za postopek razstrupitve,« razlaga dr. Grišin. Vsak trenutek je lahko nov začetek je naslov njegove knjige, motivacijsko-terapevtskega priročnika, ki jo je napisal pred dvanajstimi leti. »Knjiga je nastala, ker me kot zdravnika bolniki in znanci velikokrat prosijo za pomoč. Kot otrok sem mislil, da odrasli vedo vse, da si znajo pomagati in so sposobni reševati življenjske težave. Danes vem, da vsi potrebujemo medicinsko in psihološko pomoč. Potrebujemo šolo zdravja za navadnega človeka, katere glavni namen je organiziranje delovanja posameznika od rojstva do smrti. Temelj je znanje o preventivi. V sodobni družbi pa ni splošno izobraževalnega sistema, ki bi posameznika izobraževal o njegovem zdravju in metodah samopomoči že v mladosti. Tako se izgublja v neznanju, verjame v zdravila in ne v svojo moč. Vse, kar sem povedal pred več kot desetimi leti, je še danes aktualno,« pravi dr. Grišin.

Samomotivacija in samoaktivacija

Vsi poznamo štiri psihološke tipe. Flegmatik bo pogledal človeka, ki mu je sedel na klobuk, videl, da se je klobuk sploščil, in bo sedel naprej. Kolerikova jeza je tako močna, da bi skoraj ubil tistega, ki mu je sedel na klobuk. Melanholik ta problem vidi hujšega, kot je v resnici, ter zajoka in zastoka. Sangvinik pogleda sploščeni klobuk in se nasmeje. Vendar pa med nami ni čistih tipov, kot so opisani, vsi smo mešana solata. Igramo določeno vlogo, v eni smo en tip, spet v drugi drug tip in tako naprej. »Bolnik na postelji pa je lahko vse skupaj. Upravičeno leži, vendar tudi takrat lahko naredi marsikaj zase, temu je namenjena metoda samopomoči. Če bomo skupaj z bolnim svojcem stokali in javkali, ne bomo naredili nič. Moramo mu pomagati pri samoaktivaciji in vklopiti samomotivacijo,« poudarja nevrolog. Nekateri pravijo, da zbolimo zaradi svoje usode ali karme, lahko pa nismo nič naredili zase in nismo upoštevali nasvetov, da pojdimo v naravo, manj jejmo, ne pijmo alkohola in ne kadimo. Ko pa se pojavi bolečina, bi se je vsi radi na hitro znebili, in to trajno. »Za to ponujamo celostne sisteme, vedno pa dam tudi glavni napotek: pojdi in migaj, če ne znaš, se pridruži skupini in tam te bodo naučili. Če pa nočeš, si si sam kriv,« je neposreden dr. Grišin.

Zakaj zbolimo?

Pravi, da so glavni vzrok za bolezen naši medsebojni odnosi. Treba jih je vzdrževati, gojiti ljubezen in biti pozoren vsak dan, ne samo na valentinovo ali za osmi marec. Poleg tega živimo v nepredvidljivih časih. Če včasih ni bilo težko zgraditi hiše ali dobiti službe, danes ni več tako. Od pandemije covida-19 tudi potovati po vsem svetu ne moremo več, kot smo to lahko počeli še pred kratkim. Marsikdo je prišel v življenjsko stisko, ker je ostal brez službe. Ne vemo več, kako naj živimo, koronavirus je močno posegel v naše navade in naš red: »Časov, kakršne smo poznali, ne bo več, prihajamo v nov čas. Bolj se moramo prilagoditi novim razmeram, da bomo delali na daljavo. Predavanja v živo so zamenjale delavnice po zoomu, drugih ne vidimo. Ne smemo misliti, da bo vedno tako, nismo sami, smo vedno skupaj, čutimo in podpiramo drug drugega,« je optimističen sogovornik. Dodaja, da če korakamo v pravo smer, vsak tak udarec ni tako usoden: »Covid-19 nam je morda dal tudi nekatere pozitivne stvari, na primer priložnost, da razmislimo, kako živimo. Smo brezkompromisni in vedno imamo prav. Ko ne spoštujemo mnenja drugega, se vname prepir. To vodi v konflikt in oba sta poraženca. Vsak vztraja pri svojem prav in zmanjka jima energije. Razmislimo o naši življenjski dirki, ko vedno nekam hitimo, celo upokojenci pravijo, da nimajo časa, pazijo na vnuke, obdelujejo vrt in podobno. Koronavirus je v domovih ustavil življenjsko dirko in omogočil razmere, da si lahko prisluhnemo. Marsikdo prihrani denar, ker ne potuje. Morda ste si vzeli čas za otroka, mu pomagali pri pouku, morda je otrok spoznal, kaj pomeni mama, oče, dedek … Zaradi virusa se je onesnaževanje v svetovnem merilu zmanjšalo, morska voda je postala bolj prozorna in čistejša, delfini so prišli v Benetke …« Kaj je glavni vzrok za nastajanje napetosti in bolezni? »Kirlianova kamera je pokazala, da je okoli nas biopolje, in ko smo zdravi, je okoli našega telesa približno meter širok mehurček, ko pa nismo, se ta zmanjšuje. Negativna čustva, strahovi, panika, katastrofe, ki jih prikazuje televizija, in pesimizem ožijo naše biopolje. Naše telo sčasoma zmanjša to zaščitno ovojnico in nastane vzrok za številne bolezni. Pomisliti moramo, kako realno zadržati tisto žogo okoli sebe v boljšem počutju,« razlaga dr. Grišin. Strahovi in depresija, ki jih občutimo danes, bodo poslabšali stanje. Iz pesimista nastane depresija, ki vodi do apatije, ko nimamo več volje do življenja. Strahovi pogosto nastanejo tudi zaradi umika, noj z glavo v pesku je zelo jasna tarča: »Vedno svetujem, dvignite glavo in poglejte realno zgodbo, jo analizirajte in spoznajte, ali je za vas to dogajanje usodno ali ne.«

Upoštevajmo cikel življenja

Dobro je, da poznamo tudi svoj cikel življenja, pravi dr. Grišin. Po kitajskem sistemu je ta cikel prikazan na 12 let. Od nič do 12 let, od 12 do 24, od 24 do 36, od 36 do 48, od 48 do 60 in naprej. Tu nastajajo vzponi in padci: »Če ste dobili določeno bolezen v stanju vzpona, je skorajda ozdravljiva in kratkotrajna. Ko pa ste v stanju padca energije, to ne pomeni, da gre telo v propad, ampak da si morate vzeti premor. Telesu moramo pomagati na različne načine, ne trošimo odvečne energije, ne gremo na sprehod. Če se podamo na Triglav v obdobju upada energije, je to brezvezno trošenje, ki si ga v tem času ne smemo privoščiti. Veliko ljudi, ki so zboleli, je v ciklu od 55. do 62. leta. Če v tem času ne upoštevajo naravnih zakonitosti, je to lahko za marsikoga usodno. Po 60. letu je spet nov vzpon. V društvu malokdo zboli, po naših podatkih skoraj nihče. Veliko imamo telovadcev, starejših od 80 let,« še pravi dr. Grišin

»Pojdi zjutraj od 7.30 do 8. ure in migaj. Tako aktiviramo naše energijske centre in zavrtimo svoj energijski dežnik v pravo smer,« pravi dr. Nikolaj Grišin.

Novi pristopi dr. Grišina

Ruski zdravnik in nevrolog dr. Nikolaj Grišin, idejni vodja in ustanovitelj društva Šola zdravja, ki je sestavil vaje tisoč gibov, se je rodil leta 1961 v Ribinsku v Rusiji. V Slovenijo je prišel leta 2002. Najprej je deloval v Celju in Kopru, zdaj se z manualno terapijo ukvarja v samoplačniški ambulanti Studio Orhideja v Dravljah v Ljubljani. Leta 2014 mu je ministrstvo za zdravje podelilo licenco za opravljanje zdravilske dejavnosti. Napisal je osem knjig, v katerih je predstavil nove pristope zdravljenja, zadnja je Metoda samopomoči »23 + 5«, v kateri predstavlja, kako si pomagamo v težkih trenutkih življenja ali za preventivo. Izdal je osem filmov, na katerih je 13 ur učnega videogradiva. Za spoznavanje pravil telesne igre je registriral tudi blagovno znamko Beseda zdravja 1000 gibov. Na lokalni televiziji Vaš kanal so posneli že 37 oddaj: »Namen je šola zdravja v vašem domu, da predstavljamo pozitivne zgodbe naših udeležencev in poučujemo z drobni nasveti za samopomoč,« pravi dr. Grišin. Na njegovi spletni strani so številni brezplačni nasveti (www.studio-orhideja.com/ brezplacni-nasveti/), na youtubu in facebooku je približno sto videoposnetkov za pomoč ljudem pri samozdravljenju.

Andreja Žibret Ifko, Delo

 

Delite naprej ...
Avatar photo
Follow dr. Nikolay Grishin:
Trenutno živim in delam v Sloveniji 16 let. Spoznal sem že na tisoče ljudi po vsej državi. Zaradi našega skupnega dela v Šoli zdravja, sem obiskal daljne kotičke čudovite deželice – Slovenije. Povsod sem videl veliko srečnih in manj srečnih ljudi. Povsod sem opazil, da so preprosti ljudje bolj dojemljivi in spretni v svojih dejanjih, primanjkuje pa jim dojemljivosti in spretnosti pri ohranjanju svojega zdravja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja